Byggstart är planerad till våren 2016 med inflyttning hösten 2017. Projektet som är en totalentreprenör utförs av Veidekke AB.
– Det känns verkligen jättekul att vi nu kan sätta spaden i marken och påbörja detta bygge, säger Ingrid Gyllfors, vd för Stockholms studentbostäder.
Projektet innebär en utbyggnad av studentbostadsområdet Strix och är en del i Stockholm Studentbostäders satsning på att bygga 2 000 nya studentbostäder.
De nya studentbostäderna som byggs vid Armégatan i stadsdelen Huvudsta i Solna består till övervägande delen av så kallade studentettor, det vill säga lägenheter med ett rum och pentry. Sedan tidigare har Stockholms Studentbostäder ett stort antal studentbostäder i Huvudsta, fördelade på två områden. Med det nya tillskottet kommer antalet att uppgå till över 1 000 studentbostäder i stadsdelen.
Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.