Det har gått några månader sedan Swedish Logistic Property tillkännagav att Filip Persson kommer att bli ny vd i bolaget 1 september. Under kapitalmarknadsdagarna i Båstad gör han nu sitt första framträdande för att signalera det nya kapitel som stundar för SLP. Men blir det några större förändringar för bolaget? Fastighetssverige har fått en exklusiv intervju med Filip Persson: läs hans egna ord om resan han gjort inom logistikföretaget och vart han tänker att den ska ta honom – och bolaget – härnäst.
Tiden från tillkännagivandet fram till nu har varit spännande för Filip Persson, med många nya arbetsuppgifter han tidigare inte kommit i kontakt med.
– Jag har lagt mycket tid på att åka runt och träffa investerare och banker, så att övergången ska kunna ske på ett mjukt och fint sätt. Själva affären och bolaget kan jag ju sedan innan.
Hur har du blivit bemött av investerarna och bankerna?
– Det har mest handlat om att förklara vem jag är, vad jag har gjort och vad jag tänker om framtiden och så vidare. Det har gått väldigt bra.
Snart kliver du upp på vd-stolen. Vad blir det allra första du gör när det händer?
– Det allra första blir fortsatt fokus på att försöka komma in i rollen. Även om vi haft en bra tid på oss nu att försöka ta del av allt det innebär, så blir det ändå först den dagen det är skarpt.
Även om jag är relativt ung så har jag varit med och byggt upp det här bolaget till vad det är idag.
Filip Persson betonar att ingen förändring i strategin kommer att ske. Tanken är att allting ska bara rulla på som vanligt när han tillträder.
– Vi ska fortsätta göra det vi har gjort i sex års tid, så inga jättestora förändringar. Det handlar om finjusteringar.
Jag är nyfiken på hur offensiva ni kommer att vara när det gäller transaktioner under hösten?
– Det är alltid svårt att säga exakt hur det blir till hösten, men om man tittar bakåt så har vi gjort en transaktion i månaden i snitt sedan vi startade. Vi ser ingenting som får oss att tro att det skulle bli något annorlunda, utan det är fortsatt tillväxt som gäller, genom transaktion.
Ni har haft ganska tydliga geografiska områden som ni tidigare varit intresserade av. Kommer ni att utöka det sökområdet och er intressesfär?
– Nej, vi ser fortfarande goda möjligheter att växa i de områden som vi redan finns i. Det finns fördelar med att bli större på de orter där vi redan är stora, så vi kommer att hålla oss där, så länge det finns bra affärer att göra där.
När det gäller transaktionsmarknaden talas det just nu om två lite olika spår. De finns de som menar att marknaden har öppnat upp och att det blivit lite lättare att hitta affärer, främst på grund av att aktörer inte längre sitter och håller på sina objekt lika hårt. Andra menar att det har blivit lite svårare att får till affärer, eftersom det nu är fler som har vaknat och konkurrensen ökar igen. SLP har haft ett av bolagets mest intensiva halvår hittills, med affärer för 3 miljarder kronor.
– Vi är ju fortfarande i mellanlandet: vi tar affärer som är för stora för de som är lokala på orten och tar affärer som är för små för de riktigt stora drakarna. Vissa av affärerna har varit lite större, som till exempel när vi köpte en portfölj i första kvartalet – men det var egentligen en singelaffär som blev en till en portfölj. Vi tycker att det ser ljust ut framåt.
En del av SLP:s strategi har annars varit att inte köpa på sig portföljer, för att slippa få med sig fastigheter som läggs in i en portfölj för att säljaren inte kan bli av med dem på något annat sätt.

– Vi har endast gjort ett fåtal portföljaffärer, innehållande i princip endast logistikfastigheter, och har därför inget som behöver renodlas.
För SLP verkar affärsmodellen fungera bra, med hyresgäster som vill komma vidare med olika tillväxtinvesteringar som solceller, batterier, belysningsprojekt, ventilation, med mera.
– Det är fortsatt bra tryck på det. Uthyrningsmarknaden fungerar bra fortsatt, så på det stora hela så rullar allting ungefär precis så som det har gjort sedan dag ett.
Du är ju relativt ung för att vara vd, 34 år. Vad tror du är fördelarna och nackdelarna är med det?
– Om vi ska ta nackdelarna först så har jag, även om jag varit med ett bra tag, naturligtvis färre år i branschen än folk som är äldre och har varit i branschen länge.
Filip Persson har, trots sin ålder, redan arbetat i logistiksegmentet i tio års tid. Han har också varit med på SLP sedan början.
– Även om jag är relativt ung så har jag varit med och byggt upp det här bolaget till vad det är idag. Jag har lärt mig en väldig massa på den resan. Jag arbetade tillsammans med vår fastighetschef Christian Berglund på Catena och han anställde mig strax efter starten av SLP. Som kuriosa kan nämnas att en av grundarna, Peter Strand, är min morbror. Min erfarenhet inom logistiskfastigheter är därmed relativt stor i förhållande till min ålder.
Jag har lärt mig prioritera, vara effektiv och satsa på rätt grejer.
Filip Persson började på ett SLP som såg ganska annorlunda ut. När han skrev på sitt anställningskontrakt visste han inte vilken väg bolaget skulle ta eller i detalj vad han skulle göra.
– Jag började som projektledare och förvaltare. Vi hade tre fastigheter och ett nyproduktionsprojekt som skulle i gång. Sedan växte vi ju i rasande takt.
Ett tag satt Persson med 15 projekt och 45 fastigheter som skulle förvaltas, samtidigt som bolaget höll på med börsintroduktion och skulle hitta en väg framåt i sitt hållbarhetsarbete.
– Jag har lärt mig prioritera, vara effektiv och satsa på rätt grejer.
En annan fördel som Filip Persson ser med att vara ung är att man är hungrig och driven. Som ung har man ofta många grejer kvar som man vill göra.
– Jag tror framför allt att drivet är där och kommer att finnas under lång tid. Förhoppningsvis kanske man kan ha en sådan här position under längre tid vilket rimligtvis borde vara bra för bolaget.
Hur länge tror du att du kommer att vara kvar som vd för SLP?
– Det var en svår fråga, Det är det här jag vill göra under lång tid framöver och hoppas att jag får göra det.
