Vasakronan får A3-rating från Moody’s

Fredrik Wirdenius. Bild: Gustav Kaiser

Vasakronan har fått en rating från Moody’s med betyget A3, stabila utsikter. Den starka ratingen bygger på Vasakronans högkvalitativa fastighetsportfölj, goda finansiella nyckeltal samt den starka kopplingen till bolagets ägare Första, Andra, Tredje och Fjärde AP-fonden.

Vasakronan är Sveriges största fastighetsbolag och även den största aktören bland företag på den svenska kapitalmarknaden. Sedan ett antal år tillbaka har bolaget dessutom varit aktiva på den norska kapitalmarknaden. Per den 31 mars 2018 uppgick den totala skulden till 58,9 mdkr, varav 41,2 mdkr utgjordes av icke säkerställda obligationer och företagscertifikat.

Bolagets finansiella målsättning är att ha en så diversifierad finansieringsstruktur som möjligt, både avseende löptider och finansieringskällor:

– En publik rating ger oss ökad tillgång till kapital med längre löptider i befintliga marknader. Att ett oberoende institut som Moody’s gör en omfattande genomlysning av Vasakronan skapar ytterligare transparens gentemot investerare och ratingen banar väg för goda upplåningsmöjligheter även på nya marknader. Det goda betyg vi får är ett bevis för beståndets kvalitet och ett uttryck för bolagets starka ägarstruktur, säger Fredrik Wirdenius, vd Vasakronan.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer