Erik Oldgren blir ny projektchef för AMF Fastigheter. Han tillträder tjänsten i oktober.
Oldgren har cirka 25 års erfarenhet av att leda stora projekt inom bygg- och fastighetsbranschen. Närmast kommer han från en tjänst som affärsenhetschef på Forsen Projekt med uppdrag åt bland annat Akademiska Hus. Tidigare har han också arbetat för NCC, Astra Zeneca och Systembolaget.
– Med sin breda bakgrund från både entreprenad- och beställarsidan kommer Erik Oldgren att få en mycket betydande roll i AMF Fastigheters utveckling. Vi har många spännande och komplexa projekt framför oss där Erik Oldgrens gedigna kompetens och helhetstänkande kommer vara avgörande för vår fortsatta framgång, säger Mats Hederos, vd AMF Fastigheter.
– Jag ser fram emot att få leda och utveckla projektverksamheten hos en så långsiktig och trovärdig fastighetsägare som AMF Fastigheter. Jag vill gärna bidra till att AMF Fastigheter förstärker sin roll som en tydlig och aktiv aktör inom fastighetsutveckling i främst Stockholm, säger Erik Oldgren.