Derome är Sveriges största privata träindustri och består idag av åtta affärsområden med hela kedjan från skog till färdiga hus. Hyresavtalet innebär att affärsområdet Derome Maskinuthyrning hyr totalt 1 530 kvadratmeter kontor och lager i Revelops fastighet på Kryptongatan 6 i Mölndal, en fastighet som förvärvades under första halvåret 2021.
I samband med att lokalerna anpassas investerar Revelop dels i de befintliga ytorna, dels i en nybyggnation om cirka 1 000 kvadratmeter. Hela byggnationen byggs och certifieras med högsta möjliga klassning.
Revelop arbetar efter ett utpräglat hållbarhetskoncept för att förädla och utveckla kommersiella fastigheter i Sveriges tre storstadsområden. Det innebär dels att Revelop tar sina fastigheter på en hållbarhetsresa från brunt till grönt, dels att bolaget investerar i områden och fastigheter i behov av förändring.
– När vi förvärvade fastigheten på Kryptongatan var vår strategi att förädla den befintliga byggnaden och parallellt hyra ut de kontorsvakanser som fanns samt utveckla en outnyttjad byggrätt. Det är jättekul att vi nu har uppfyllt våra mål på mindre än ett år, säger Revelops koncernchef Thomas Sipos.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.