– Vi är glada att ha kunnat förvärvat en modern fastighet i ett strategiskt läge intill centralstationen i Göteborg, tillika ett av Göteborgs mest expansiva områden. Fastighetens goda kommunikationer och läge kommer förbättras ytterligare i och med byggnationen av Västlänken och omdaningen av hela området runt centralstationen. Niam ser stor potential i att fortsätta utveckla fastigheten, säger Erik Rydström, fondchef på Niam.
Roschier har varit legal rådgivare till Niam i transaktionen. CBRE har varit transaktionsrådgivare på uppdrag av Obligo, Blackstone och Areim.
På CBRE är vår passion att leverera marknadsledande fastighetsrådgivning som gör det möjligt för våra kunder att blomstra – i hela världen.
CBRE Group Inc. är världens största företag inom fastighetsrådgivning med huvudkontor i Los Angeles, USA. Företaget har runt 80 000 anställda och fler än 450 kontor som stödjer fastighetsägare, investerare samt hyresgäster över hela världen.
CBRE i Sverige erbjuder strategisk rådgivning inom – fastighetstransaktioner, hyresgästrepresentation, förvaltning, uthyrning och utveckling, samt värdering. Vi arbetar även med res...
Bygg/Arkitektur Från politikens håll så har man tagit ett större grepp om vikten av kultur i stadsutvecklingen. Under mandatperioden har det rödgröna styret i Göteborg uttalat ett mål om att just möjliggöra det och Pär Johansson (S), ordförande kulturnämnden i Göteborgs stad, säger att man inte längre kan se kulturen som ett komplement till stadsutvecklingen utan som en grundförutsättning. Därmed kräver det även en dialog mellan fastighetsägare och staden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.