Image

Första spadtaget för 800 bostäder i Lillhagsparken

Bostäder I går togs första spadtaget för 800 nya bostäder vid Lillhagsparken i Göteborg varav ungefär hälften kommer att byggas av Tornet.
Publicerad den 19 Maj 2016

Det första spadtaget togs bland annat av Jahja Zeqiraj (S), fastighetsnämndens ordförande i Göteborg Stad samt representanter från byggaktörer och tjänstemän från Göteborgs Stad.

– Vi ser fram emot att komma igång med byggandet och vara med och utveckla ett helt nytt bostadsområde i ett mycket bra läge i Göteborg, säger Göran Wendel, vd för Tornet.

Lillhagens sjukhusområde, som etablerades på 1930-talet, genomgår sedan en lång tid en stegvis omvandling från institutionsområde till ett område med en bred blandning av verksamheter.

Tanken är att den kulturhistoriska- och parkmiljön skall bevaras, samtidigt som området utvecklas. De nya bostäderna kommer att skapas genom både om- och nybyggnation. Med en tätare kollektivtrafik, utökad service och handel ska ett levande stadsrum i området skapas.

- Henrik Ekberg
henrik@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Brookfields miljardsatsning – de är Strängnäs största fastighetsägare

Lista Det jublades kanske hos några av fastighetsägarna under onsdagen när Brookfield meddelade att de har för avsikt att investera 95 miljarder kronor i Strängnäs. Här kommer de största fastighetsägarna i kommunen.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige