- Det är väldigt roligt att Ericsson har valt att förlänga sitt kontrakt. Det är en representativ fastighet med hög standard i ett bra läge i Kista. Vi förvaltar totalt 120 000 kvadratmeter i Kista och det är väldigt låga vakanser i samtliga fastigheter, säger Kristina Danielsson, uppdragsansvarig på Basale.
- Det strategiska uthyrningsarbetet för samtliga av våra fastigheter i Kista har varit mycket lyckosamt. Vi har en lägre vakansgrad än regionens snitt, säger Johan Widström, fastighetschef på Fortin
Presenteras av Technogym
Bolag Blackrock fortsätter ha fokus på Sverige och Norden. Bolagets Nordenchef för fastigheter, Thorsten Slytå, berättar för Fastighetssverige om ambitionerna för de nordiska marknaderna, var man helst gör nya förvärv, vilka segment man fokuserar på, vilka nya segment man är intresserade av och om sin nya bredare roll inom bolaget.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.