Resultatet av debatten blev en så kallad minoritetsåterremiss. I det här fallet innebär det att frågan tas upp igen i morgon torsdag den 27 oktober klockan 18.00.
Det var på våren 2008 som Ekerö Bostäder gick ut med att man skulle sälja sitt bestånd om 800 lägenheter. Affären lades på is i samband med finanskrisen, men är nu alltså aktuell igen.
Prislappen för de 800 lägenheterna beräknas till mer än 750 miljoner kronor.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.