Uppdraget består av att bygga 42 nya bostadsrätter och 8 000 kvadratmeter butiksyta i kvarteret Algen i centrala Jönköping.
Kvarteret är den tredje och sista etappen av Jönköpings stadsutvecklingsprojekt Atollen, som innehåller tre nya citykvarter med bostäder, butiker, parkeringshus, kontor, gator och torg vid Munksjöns kaj.
Arbetet påbörjas nu i maj 2013 och det beräknas vara klart våren 2015.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.