Image

NCSC, HUI och Datscha i gemensam satsning

Bolag NCSC, HUI Research och Datscha inleder nu en gemensam satsning och samlar all köpcentrumdata i en och samma tjänst.
Publicerad den 2 December 2014

NCSC och HUI Research har sedan tidigare ett samarbete gällande köpcentrumdatabasen Centrumfakta. I samband med Centrumutvecklings konkurs nyligen köptes köpcentrumdatabasen SSCD av Datscha. Nu inleder NCSC, HUI Research och Datscha en gemensam satsning och samlar all köpcentrumdata i en och samma tjänst.

Köpcentrumdatabasen Centrumfakta drivs sedan några år av NCSC (Nordic Council of Shopping Centers) och HUI Research. Den konkurrerande databasen SSCD som hittills drivits av nyligen nedlagda Centrumutveckling har tagits över av Datscha. De båda databaserna slås nu samman till en gemensam tjänst. Den tekniska plattformen handhas av Datscha och HUI Research och NCSC står för innehållet.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Efter nya förvärvet – här vill Olov Lindgren växa framöver

Bolag Olov Lindgren gör ett nytt förvärv i centrala Stockholm. Efter att ha adderat den 119:e fastigheten till portföljen berättar vd Frida Stannow Lind för Fastighetssverige om förvärvet och framtidsutsikterna för Kungsholmen samt hur och med vad man vill fortsätta växa i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige