NCC planerar även en andra etapp på samma plats med nyproduktion av cirka 6 000 kvadratmeter sällanköpshandel. Den beräknas vara färdigställd under 2012. Arbetet att hyra ut lokalerna påbörjas i januari 2011.
Berga Lågprismarknad stänger i slutet av december och flyttar till sina butiker i Eslöv och Hörby.
NCC menar att Eslöv, två mil norr om Lund, kommer att växa i takt med Lundaregionen. I dag har Eslöv ett mindre handelsutbud än närliggande orter, men med en växande befolkning förväntas det öka.
– När stora forskningsföretag som ESS och MAX IV etablerar sig i Lund ökar även inflyttning till Eslöv. Vi bedömer därför Eslöv som en intressant marknad där fler invånare och ett bättre utbud ökar efterfrågan av dagligvaror och sällanköpsvaror lokalt, säger Fredrik Johansson, fastighetsutvecklare på NCC Property Development.
Bolag Olov Lindgren gör ett nytt förvärv i centrala Stockholm. Efter att ha adderat den 119:e fastigheten till portföljen berättar vd Frida Stannow Lind för Fastighetssverige om förvärvet och framtidsutsikterna för Kungsholmen samt hur och med vad man vill fortsätta växa i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.