Image

Genova genomför flera uthyrningar

Uthyrning Genova Property Group har genomfört ett flertal uthyrningar i Sundsvall, Uppsala och Stockholm om totalt cirka 6 300 kvadratmeter.
Publicerad den 31 Mars 2016

I Sundsvall har Genova tecknat ett nytt 13-årigt hyresavtal om 5 680 kvadratmeter med Rylander Bil som tidigare varit andrahandshyresgäst i fastigheten Nacksta 5:77. Avtalet börjar gälla från 1 januari 2017.

I Uppsala har ett nytt hyresavtal tecknats med Superior Performance om cirka 464 kvadratmeter i fastigheten Boländerna 9:11. Uthyrning är villkorad av bygglov med inflyttning planerat till 1 juli 2016.

Slutligen har ett hyresavtal tecknats i Kista och fastigheten Knarrarnäs 6 om 175 kvadratmeter med EnerCube som hyresgäst. Inflyttning sker 1 juni 2016.

- Maria Olsson Äärlaht
maria@lokalnytt.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Resultatet av AMF Fastigheters experiment med kontorslabbet

Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige