Brf Äril beräknas vara helt färdigställt i början av 2019.
– Projektet ligger i Norra Djurgårdsstaden i Stockholm som är ett område som det är väldigt stimulerande att vara med och utforma, säger Erik Åredal, vd för Erlandsson Bygg i Stockholm AB.
Projektets ordervärde uppgår till 200 miljoner kronor och utförs som partneringentreprenad.
– Det är riktigt roligt att vara med att etablera ett kvarter med både bostäder, förskola, butiks- och cafélokaler. Det är en viktig byggnation som visar vägen för framtiden, säger Erik Åredal.
Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.