Det första spadtaget tas av blivande boende i föreningen, representanter från Riksbyggen samt Claes Thunblad, kommunstyrelsens ordförande i Järfälla.
Många nya bostäder byggs i Järfälla och Riksbyggen har flera projekt på gång i kommunen. Sedan tidigare har man säljstartat 111 lägenheter i Brf Brandstationen, intill Jakobsbergs centrum, och i september är det säljstart för 22 lägenheter i Brf Parken i Viksjö.
I Ängshöjden, Viksjö, har Riksbyggen även uppfört ett Bonum seniorboende med 51 lägenheter och där är det snart dags för inflyttning.
Nu startar alltså byggandet av Brf Södra Ängen, alldeles intill Viksjö centrum. Här uppför Riksbyggen tre hus med bostadsrätter. Sammanlagt blir det 57 nya lägenheter.
?
Lista Det jublades kanske hos några av fastighetsägarna under onsdagen när Brookfield meddelade att de har för avsikt att investera 95 miljarder kronor i Strängnäs. Här kommer de största fastighetsägarna i kommunen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.