Image

NCC bygger arenan i Kalmar

BYGG NCC Construction Sverige har fått i uppdrag att bygga fotbolls- och evenemangsarenan i Kalmar med plats för 11 800 åskådare. Uppdragsgivare är fotbollsklubben Kalmar FF och ordern är värd drygt 230 miljoner kronor.
Publicerad den 2 December 2009

Strax utanför Kalmar, i handelsområdet Hansa City, kommer NCC att uppföra den nya arenan åt det allsvenska laget Kalmar FF. Arenan får 11 800 sittplatser, alla under tak.

Förutom fotboll ska arenan användas för olika typer av evenemang och kommer därför att anpassas för att klara den extra belastning som till exempel stora konserter kan medföra.

Arenabygget innebär bland annat en del pålningsarbeten.

- Ett lerlager på upp till åtta meter gör det nödvändigt att grundförstärka arenan genom pålning och kalkstabilisering, säger Jonas Kristiansson, affärschef på NCC i Kalmar.

Fotbollsplanen ska ha en naturgräsmatta som behöver sås redan våren 2010 för att vara spelbar till våren 2011.

Projektet startas omgående och arenan ska vara klar till våren 2011. Bygget kommer i snitt att sysselsätta ett 40-tal yrkesarbetare.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Resultatet av AMF Fastigheters experiment med kontorslabbet

Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige