Sari Ekblom fick sparken i juli efter ett år på posten. Enligt bolaget var det en slump att det skedde i samband med storförsäljningen till Rikshem.
Nu pausar Lulebo rekryteringen av en ny vd.
- Utifrån den situation som Lulebo i nuläget befinner sig i gör vi bedömningen att det är svårt för en ny vd att gå in och fortsätta det påbörjade arbetet med bland annat fastighetsförsäljningarna och omställning av organisationen, säger styrelsens ordförande Emma Engelmark.
Styrelsen har därför ställt frågan till Anna-Stina Nordmark Nilsson om hennes möjlighet att fortsätta ännu en tid som tillförordnad vd.
- Vi är glada över att Anna-Stina tackat ja till att stanna kvar till och med juni 2016, säger Emma Enkelmark.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.