Butiken kommer att bli 1 100 kvadratmeter stor och ska erbjuda ett helt nytt tjänsteerbjudande kombinerat med nya, exklusiva varumärken.
– I vår flagshipbutik skapar vi den totala skönhetsupplevelsen för våra kunder. Genom nya spännande varumärken, ett brett tjänsteutbud och en butiksmiljö utöver det vanliga kommer vi erbjuda något för alla. Nu är vi redo och slår under året upp portarna till Nordens största skönhetsbutik, säger Pontuz Bjelfman, vd för Kicks.
Femman genomgår just nu en omfattande renovering för att skapa en urban och inspirerande shoppingdestination där ett brett urval av mode- och livsstilsvarumärken, som Boomerang och Monki, kombineras med spännande restaurang- och cafékoncept.
– Med sitt centrala läge och breda varumärkesutbud bygger Femman en lustfylld shoppingdestination, där Kicks vision om att erbjuda både expertis och en inspirerande upplevelse passar perfekt, säger Cathrine Söderström, affärsutvecklingschef för butik på Hufvudstaden i Göteborg.
Ekonomi/Finansiering Med sin nya modell för samägande mellan bostadsägare och investerare Etablerar sig nu Aparta i Sverige. Modellen ska göra det möjligt för bostadsägare att frigöra kapital från sin bostad. Satsningen i Sverige ses som en strategisk språngbräda för vidare expansion i Europa. – För investerare handlar det ju om att introducera en ny tillgångsklass som inte har varit tillgänglig i Sverige eller Europa tidigare, säger Katarina Liljestam Beyer, Apartas svenska landschef.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.