I Litauens huvudstad Vilnius startas produktionen av det nya grannskapet Forest Gate. Det aktuella projektet är beläget i det större bostadsområdet Fabijoniskes, knappt sju kilometer utanför Vilnius.
Samtidigt har Bonava nyligen genomfört två ytterligare produktionsstarter i Baltikum. I Estlands huvudstad Tallinn har produktionen startats av den andra och avslutande etappen, 81 bostäder, i grannskapet Pikaliiva Kaarmajas.
I Lettlands huvudstad Riga har 58 bostäder i projektet Blumendales majas nyligen produktionsstartats. Byggstarten inbegriper den andra fasen av projektet och det framtida femvåningshuset kommer att innefatta 58 miljövänliga och funktionella bostäder.
Gemensamt för de tre projekten är att solpaneler ska installeras på taken och att de tillhörande parkeringsplatserna kommer att ha förberedd infrastruktur som gör det enkelt för de boende att installera laddstationer för elbilar. Vidare kommer det även att skapas en cykelverkstad för de boende att nyttja.
Forest Gate i Vilnius förväntas färdigställas under det tredje kvartalet 2025, Pikaliiva Kaarmaja i Tallinn, Estland, förväntas färdigställs under det fjärde kvartalet 2024 och Blumendales Majas i Riga förväntas färdigställas under det första halvåret 2025.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.