Affären genomförs i bolagsform genom ett så kallat Forward Funding-upplägg och baseras på ett underliggande fastighetsvärde om 275 miljoner kronor. Den preliminära köpeskillingen för aktierna uppgår till cirka 39,4 miljoner kronor.
Projektet omfattar tre etapper om totalt 152 hyreslägenheter i centrala Eskilstuna. Säljaren åtar sig att agera byggherre och färdigställa projektet och kommer att överlämna en nyckelfärdig produkt till Amasten. Amasten åtar sig att finansiera projektet. Projektet förväntas färdigställas sommaren 2022. Vid färdigställande förväntas projektets sammanlagda driftsöverskott uppgå till cirka 10,9 miljoner kronor.
– Köpet passar oss perfekt. Ett innovativt högkvalitativt hus, byggt av en driven lokal entreprenör i en attraktiv stad, som med stark ledning utvecklat Eskilstuna till logistikcentra och universitetsstad. Amasten blir nu en allt större fastighetsaktör i Eskilstuna med 350 välbelägna lägenheter i staden, säger Mikael Rånes, tf vd på Amasten.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.