Handelsplatsen Mobilia i Mantorp ska byggas ut. Dagens 20 000 kvadratmeter ska bli 60 000.
Det är norska Wahl Eiendom som äger handelsområdet, och bolaget har anlitat Optimal Progress som ska utveckla och hyra ut Mobilia Mantorp i Östergötland.
Mobilia Mantorp är en etablerad handelsplats sedan mer än 30 år tillbaka, med en egen avfart från E4 och 1 200 fria p-platser utanför entrén.
Målsättningen med tillbyggnaden är att utveckla Mobilia till en regional handelsplats och ett nav i Mantorps besöksnäring.
– Vi har länge haft planer på att utveckla Mobilia Mantorp och med det framgångsrika City Gross som vår ankarverksamhet fram till 2025, så är det nu dags att sätta spaden i jorden, säger Pål Erik Christophersen, vd på Wahl Eiendom.
– Allt är på plats, marken köpt, detaljplan och bygglov klara och vi räknar med att utbyggnadsarbetena kommer att sättas igång under andra delen av 2012.
Optimal är redan igång med sitt uppdrag att hitta rätt aktörer till Mobilia.
– Vi vet att konkurrensen från Linköping är hård men Mobilia Mantorp har en given potential med sitt utmärkta läge och det faktum att alla känner till det, säger Kenneth Christensen, vd Optimal.