Balders dotterbolag, det finländska fastighetsbolaget Sato, utökar fastighetsbeståndet med närmare 1 000 hyresrätter. Överenskommelsen med OP-Rental Yield Fund omfattar 16 bostadsfastigheter i Storhelsingfors, Åbo, Tammerfors, Uleåborg och Jyväskylä.
– Affären stödjer vår strategi för lönsam tillväxt och stärker ytterligare vår position på hyresbostadsmarknaden i de största tillväxtområdena. Bostäderna är framförallt belägna i flerbostadshus, med endast ett fåtal i radhus. De är relativt nya och ligger på platser som stämmer väl överens med vår strategi. Våra nya hyresgäster kommer att kunna dra nytta av vår personliga service och våra digitala lösningar som säkerställer en smidig vardag. Vi hälsar dem varmt välkomna till Satohomes, säger Antti Aarnio, vd på Sato.
Sato äger nu cirka 27 000 hyresrätter i Finland och är ett av Finlands största fastighetsbolag med inriktning på bostäder. Fastighets AB Balder gick in som delägare år 2015. Vid utgången av 2024 uppgick Balders ägarandel till 57,1 procent.