Lista: Då rapporterar bolagen

Rapportfloden för Q2 sätter nu igång.

En ny rapportflod står för dörren och redan idag är Fastpartner första bolag ut att lämna sin Q2-rapport, sedan följer fyra bolag till under fredagen. Här är hela listan på när bolagen släpper sina Q2-rapporter.

Fastighetsbolagen är tidigt ute med att släppa sina rapporter för det andra kvartalet, redan idag sätter Fastpartner igång det hela och de närmaste två veckorna kommer hela 43 bolag att släppa sina rapporter innan semesterlunket infinner sig mer stadigt.

De mest intensiva dagarna är 11 juli då nio bolag rapporterar och den 17 juli då sju bolag släpper rapport. Tungviktare som Balder och Castellum rapporterar den 15 juli, Wallenstam och Fabege den 7 juli och SBB släpper sin rapport den 20 augusti. Sist ut är Fastator som rapporterar den 29 augusti.

Nedan kan du se en fullständig lista på när bygg- och fastighetsbolagen rapporterar under juli och augusti.

  • Fastpartner: 3 juli
  • Platzer: 4 juli
  • Atrium Ljungberg: 4 juli
  • Catena: 4 juli
  • Diös: 4 juli
  • Fabege: 7 juli
  • Eastnine: 7 juli
  • Wallenstam: 7 juli
  • Wihlborgs: 7 juli
  • Brinova: 8 juli
  • Heba: 9 juli
  • Neobo: 9 juli
  • Besqab: 9 juli
  • Vasakronan: 9 juli
  • John Mattson: 10 juli
  • SLP: 10 juli
  • Nyfosa: 10 juli
  • Nivika: 10 juli
  • Corem: 11 juli
  • JM: 11 juli
  • Pandox: 11 juli
  • Emilshus: 11 juli
  • Entra: 11 juli
  • Jernhusen: 11 juli
  • Trianon: 11 juli
  • NP3: 11 juli
  • Logistea: 11 juli
  • Sagax: 14 juli
  • NCC: 15 juli
  • Peab: 15 juli
  • Castellum: 15 juli
  • Balder: 15 juli
  • Cibus: 17 juli
  • Klarabo: 17 juli
  • Doxa: 17 juli
  • Annehem: 17 juli
  • Studbo: 17 juli
  • ALM Equity: 17 juli
  • Bonava: 17 juli
  • K2A: 18 juli
  • Prisma Properties: 18 juli
  • Skanska: 18 juli
  • Boho Group: 18 juli
  • K-Fast: 22 juli
  • Stendörren: 22 juli
  • Akelius: 23 juli

    Augusti
  • Titania: 13 aug
  • Genova: 15 aug
  • SBB: 20 aug
  • Sveafastigheter: 20 aug
  • Hufvudstaden: 21 aug
  • Heimstaden Bostad: 21 aug
  • Byggpartner: 21 aug
  • Stenhus: 21 aug
  • Fastator: 29 aug

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer