Image

Sollentuna sjukhus kan bli bostäder

BOSTÄDER Sollentuna sjukhus är snart ute för försäljning och det kan komma att byggas om till bostäder.
Publicerad den 23 September 2009

Det är landstingsägda Locum fastigheter som äger det totalt 22 000 kvadratmeter stora sjukhuset, men eftersom det till stora delar står outnyttjat har Landstinget beslutat att sälja, rapporterar Radio Stockholm.

Lennart Gabrielsson, folkpartistiskt kommunalråd i Sollentuna, är mycket nöjd med beskedet.

Han säger till Radio Stockholm att det centrala läget är perfekt. Målet är att Sollentunahem köper sjukhuset och bygger både hyres- och bostadsrätter.

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Quick Office kapar hälften

Uthyrning En av anledningarna till att sex av tolv bolag sätts i konkurs menar vd:n är en följd av den utmanande relationen till hyresvärdarna. Fastighetssverige har tagit sig an den något utmanande uppgiften att kartlägga vilka fastighetsbolag som kan påverkas när coworkingbolaget Quck Office kapar i verksamheten.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige