Cibus förvärvar sex fastigheter i Finland i två separata transaktioner till ett underliggande fastighetsvärde om cirka 709 miljoner kronor.
Den första transaktionen omfattar fem fastigheter runt om i Finland med ett underliggande fastighetsvärde om 239 miljoner kronor. Fastigheterna är fullt uthyrda till och förvärvade från Tokmanni i en sale-and-leaseback-transaktion. I samband med transaktionen har Tokmanni tecknat 10-åriga hyresavtal avseende fastigheterna.
De fem fastigheterna är belägna i Euraåminne, Kuopio, Pälkäne, Sibbo och Sodankylä och har en uthyrbar yta om cirka 15 700 kvadratmeter. Fyra av fastigheterna har byggts under 2024, och fastigheten i Kuopio kommer att färdigställas under fjärde kvartalet 2025. Transaktionen tecknades den 8 juli 2025 och tillträdet för fyra av fastigheterna sker den 9 juli 2025, medan tillträdet för förvärvet av fastigheten i Kuopio är planerat till fjärde kvartalet 2025. Transaktionen genomförs som ett bolagsförvärv och kommer att långsiktigt finansieras av en lokal bank med en belåningsgrad på cirka 50 procent.
Den andra transaktionen avser förvärvet av en Prisma-stormarknad i Tusby i Helsingforsregionen med ett underliggande fastighetsvärde om cirka 440 miljoner kronor. Fastigheten har en uthyrbar yta om cirka 9 300 kvadratmeter och är uthyrd till S-gruppen på ett långt hyresavtal. Fastigheten är för närvarande under uppförande och beräknas vara färdigställd under tredje kvartalet 2026. Fastigheten förvärvades från den nordiska fastighetsinvesteraren och utvecklaren Nrep, som ansvarar för färdigställandet av byggnationen enligt ett forward funding-avtal. Transaktionen, som genomfördes som ett bolagsförvärv, tecknades och slutfördes den 8 juli 2025 och kommer att långsiktigt finansieras av en lokal bank med en belåningsgrad på cirka 50 procent.
– Vi är glada över att fortsätta växa vår finska portfölj av dagligvarufastigheter, denna gång med nybyggda butiker och butiker under uppförande, alla med starka ESG-egenskaper och långa hyresavtal. Prisma är vår första stormarknad med S-gruppen i Finland. Vi fortsätter att genomföra vår pipeline av värdeskapande förvärvsmöjligheter och utvärderar aktivt nya marknader i Kontinentaleuropa, säger Christian Fredrixon, vd Cibus Nordic Real Estate AB.
