NCC bygger 48 bostadsrätter åt HSB i Jönköping

NCC ska på uppdrag av HSB Göta bygga 48 bostadsrätter som bildar Brf Fågeln i centrala Jönköping nära Vättern. Uppdraget är en utförandeentreprenad och ordervärdet uppgår till cirka 125 miljoner kronor.

– Intresset för projektet har varit stort, det verkar som att många väntat på nya lägenheter på stans östra sida nära grönområden, strand och stadsliv. På HSB tänker vi långsiktigt och hållbart vid nybyggnation och tillsammans med NCC ser vi nu fram emot att förverkliga nya bostäder för Jönköpingsborna, säger Håkan Göransson, projektledare för nyproduktion på HSB Göta.

I området Liljeholmen, centralt i Jönköping och nära Vätterstranden, ska NCC bygga HSB Brf Fågeln. Kvarteret omfattar 48 bostadsrätter som fördelas i fyra hus med fyra våningar. Lägenheterna blir i varierande storlekar mellan 2–4 rum och kök med uteplats eller balkong.

Husen får en fasad av tegel i tre kulörer med inslag av glas och metall. Mellan huskropparna skapas en innergård med grönytor samt lek- och sittplatser. Det byggs även gemensamma utrymmen som styrelserum, tvättstuga, cykelförråd och rum för övernattande gäster.

Bostäderna får genomgående bra materialval och högt ställda energikrav för låg driftskostnad. Solceller placeras på taket och parkeringen förbereds med laddinfrastruktur för laddning av elfordon.

– Vårt samarbete med HSB går många år tillbaka och vi har flera pågående projekt tillsammans runt om i landet. Med den samlade kompetensen och NCC:s gedigna erfarenhet av att bygga bra och hållbara bostäder ser vi fram emot att bidra med fler nya hem i Jönköping, säger Andreas Saltin, affärschef NCC Building Sweden.

Byggstart sker under våren 2021. Inflyttning beräknas till våren 2023.

Affären är en utförandeentreprenad om cirka 125 miljoner kronor och registreras i första kvartalet 2021 i affärsområde NCC Building Sweden.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknadsdagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighetsmarknadsdagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer