Areim stärker upp Tidningskvarterens status med en ny tung förlängning. Efter att ha tecknat nytt avtal med Sweco förra sommaren skriver man nu ett sjuårigt avtal om 13 000 kvadratmeter med Bonnier News. Christian Bouvier, Head of Asset Management Office, Sweden på Areim, berättar för Fastighetssverige om utvecklingen av området och dess framtida position på Stockholms kontorsmarknad.
Areim och Bonnier News har undertecknat ett sjuårigt hyresavtal om cirka 13 000 kvadratmeter kontorsyta i Trängkåren 7 i Tidningskvarteren. Bonnier News har varit hyresgäster i fastigheten sedan 1964 och som ett led i det fortsatta samarbetet kommer Areim att byggprojektleda underhålls- och moderniseringsarbetet av kontorsytan som är planerat att påbörjas under hösten. Det var första förlängningen av avtalet som gjorts sedan Areim köpte DN-skrapan av Fabege i november 2019.
I augusti 2024 förlängde Areim även hyresavtalet med Sweco i Tidningskvarteren. Parterna undertecknade ett tioårigt hyresavtal om 20 000 kvadratmeter kontorsyta i Trängkåren 6. Med de två ankarhyresgästerna med på tåget tar Areim sats för att fortsätta utveckla Tidningskvarteret.
– Det är viktigt och betyder så klart väldigt mycket för oss att Sweco och Bonnier delar vår vision för Tidningskvarteren. Vi har upplevt att både Sweco och Bonnier har varit noga med att välja ett kontor och en plats som de tror är långsiktigt rätt för sig och sina medarbetare. Det ställer höga krav på oss som fastighetsägare och platsutvecklare och vi ser det som ett bevis på att vårt hårda arbete och att vår vision för Tidningskvarteren är attraktiv, säger Christian Bouvier.
Hur känner ni att intresset för området är från andra hyresgäster som inte är de två stora?
– Det är väldigt många hyresgäster som engagerar sig och är med och bidrar till platsen. De är inte lika stora som de två förstnämnda men är minst lika viktiga.
– Utvecklingsmässigt har det hänt mycket och nu är bottenvåningarna levande och innehåller ett brett utbud av mat, dryck och handel.
– Vi upplever att det finns ett stort intresse för lokalerna och vi får positiva signaler på att utbudet och ett aktivt platsutvecklande arbete gör skillnad för beslutet att etablera sina verksamheter hos oss i Tidningskvarteren.
Hur vill ni utveckla kvarteret framöver?
– Vi kommer att fortsätta på inslaget spår med fler aktiveringar och mer innehåll som vi skapar tillsammans med våra hyresgäster och besökare.
– Förhoppningsvis även med hjälp av en ny spännande detaljplan som kommer skapa möjlighet för oss att öka dragningskraften och binda ihop helheten ännu mer.
Arbetet med att ta Tidningskvarteren framåt är i full gång och kan som nämnt ta ytterligare kliv med en eventuell ny detaljplan. Med sitt läge på Kungsholmen ser Areim området ta en ännu starkare position på Stockholms kontorsmarknad i framtiden.
– Vi ser att Tidningskvarteret kommer att inta en stark och självklar position på Stockholms kontorsmarknad i framtiden, säger Christian Bouvier. Här utvecklas nu en levande och öppen stadsdel där arbete, mat, träning och upplevelser samspelar och överraskar. Vi satsar på att skapa en naturlig destination för både hyresgäster och boende där man vill vara oavsett syfte, som att träna eller vara gäst i Mix Megapol.
