Lejonfastigheter bygger högstadium i Linköping

Kommunala Lejonfastigheter i Linköping har nu påbörjat arbetet med att bygga om Elsa Brändströms skola till ett högstadium.

Efter en tid präglad av ändrade behov och beslut samt nya detaljplaner har kommunala, Lejonfastigheter i Linköping nu startat det omfattande arbetet med att bygga om Elsa Brändströms skola.

Målet är efterlängtat och välbehövligt – en centralt belägen och modern högstadieskola.

Elsa Brändströms skola, som tidigare inrymde kommunens vuxenutbildning, evakuerades för några år sedan på grund av renoveringsbehov och utbildningen flyttades till Kunskapsgallerian på S:t Larsgatan.

Fastigheten på Vasavägen-Klostergatan har sedan dess stått tom i väntan på beslut om vilken verksamhet som skulle bedrivas i lokalen.

– Planerna har helt enkelt förändrats över tid, säger Johan Larsson, projektledare på Lejonfastigheter. Från början skulle en del av huset inrymma bostäder och ett omsorgsboende byggas på gården, men när behoven ändras måste man tänka om. Och som det ser ut i dag så behövs det fler högstadieskolplatser i centrum.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer