JM säljer i Sollentuna

JM säljer fastigheten Marginalen 1 i Sollentuna. Köpare är Swedish Pelican Self Storage och affären uppgår till 15 miljoner kronor.

Fastigheten är belägen i Silverdal intill E4 och utgörs av en obebyggd tomt med möjlighet att bygga kontor eller annan kommersiell verksamhet.

Tillträde och betalning kommer att ske under mars 2015. Resultatet uppgår till 13 miljoner kronor och kommer att redovisas under första kvartalet 2015 inom affärssegment JM Fastighetsutveckling.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknadsdagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighetsmarknadsdagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer