Image

Wästbygg förstärker

Karriär Wästbygg har rekryterat Stefan Lundh som projektchef till region Syd. Hans primära uppgift är att bearbeta byggmarknaden i nordvästra Skåne med särskilt fokus på Helsingborg.
Publicerad den 1 November 2016
Stefan Lundh. Bild: Wästbygg
Stefan Lundh.

Stefan Lundh kommer närmast från Skanska, men har även ett förflutet på bland annat Karaten Bygg och Veidekke.

– Helsingborg är den fjärde största tillväxtkommunen i Sverige och sett i förhållande till invånarantalet den allra största. Vi är mycket nöjda med rekryteringen av Stefan och vi har i och med den tagit ett första steg i våra planer på att öppna ett eget kontor i Helsingborg. En kontorsetablering där ligger i linje med Wästbyggs filosofi att finnas på plats rent fysiskt i de geografiska områden där vi vill växa oss starka, säger Håkan Fihnn, regionchef Syd på Wästbygg.

- Axel Ohlsson
axel@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Nu satsar Aparta i Sverige – och vidare ut i Europa

Ekonomi/Finansiering Med sin nya modell för samägande mellan bostadsägare och investerare Etablerar sig nu Aparta i Sverige. Modellen ska göra det möjligt för bostadsägare att frigöra kapital från sin bostad. Satsningen i Sverige ses som en strategisk språngbräda för vidare expansion i Europa. – För investerare handlar det ju om att introducera en ny tillgångsklass som inte har varit tillgänglig i Sverige eller Europa tidigare, säger Katarina Liljestam Beyer, Apartas svenska landschef.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige