Jordbromalm 6:5 har en LOA om cirka 2 800 kvadratmeter och en areal om cirka 7 300 kvadratmeter och utöver Swedbag AB som hyr lokalerna så arrenderar även Circle K en drivmedelsstation.
Jordbromalm 6:93 är obebyggd och arrenderas ut i sin helhet till ABC Bygghissar.
Turbinen äger sedan tidigare grannfastigheten Jordbromlam 6:4 och tillsammans skapar fastigheterna bra utvecklingsmöjligheter att bygga ut befintliga lokaler eller annan nybyggnation i framtiden.
Ekonomi/Finansiering Med sin nya modell för samägande mellan bostadsägare och investerare Etablerar sig nu Aparta i Sverige. Modellen ska göra det möjligt för bostadsägare att frigöra kapital från sin bostad. Satsningen i Sverige ses som en strategisk språngbräda för vidare expansion i Europa. – För investerare handlar det ju om att introducera en ny tillgångsklass som inte har varit tillgänglig i Sverige eller Europa tidigare, säger Katarina Liljestam Beyer, Apartas svenska landschef.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.