Fastigheten är på 23 900 kvadratmeter och blev produktionsstartad under tredje kvartalet 2023. Frånträde sker i samband med färdigställandet under fjärde kvartalet 2024.
– Jag upplever att det fortsatt finns en stark efterfrågan på moderna logistikfastigheter i starka geografiska lägen. Här finns ett fint nav av väg-, järnvägs- och hamninfrastruktur, säger Michael Mati, Sverigechef Logistikfastigheter Peab.
Stockholm Syd, ligger strategiskt med E20 i direkt anslutning och inte långt ifrån E4 och Södertälje hamn, samt 50 minuter från Skavsta flygplats.
Bolag Olov Lindgren gör ett nytt förvärv i centrala Stockholm. Efter att ha adderat den 119:e fastigheten till portföljen berättar vd Frida Stannow Lind för Fastighetssverige om förvärvet och framtidsutsikterna för Kungsholmen samt hur och med vad man vill fortsätta växa i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.