Portföljen omfattar 40 500 kvadratmeter i Köpenhamn och Århus – 1 186 studentbostäder och 3 800 kvadratmeter kommersiell yta.
Fastigheterna är alla nybyggda eller under utveckling, där majoriteten beräknas vara färdigställda under 2022.
Louise Hertz, Danmark-chef för Parizia:
– Det är stor efterfrågan på moderna så kallade "purpose-built student accommodation" av hög kvalitet i Danmark, särskilt i storstäder som Köpenhamn och Århus, där antalet studenter stiger samtidigt som de blir mer kräsna. Marknaden upplever ett akut underutbud samtidigt som marknaden är fragmenterad. Det ökar värdet på en kvalitetsportfölj som den här med goda servicemöjligheter och transportmöjligheter i närområdet.
Lista Det jublades kanske hos några av fastighetsägarna under onsdagen när Brookfield meddelade att de har för avsikt att investera 95 miljarder kronor i Strängnäs. Här kommer de största fastighetsägarna i kommunen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.