På Ekobyggmässan medverkar viktiga branschprofiler som Peter Hallberg, Head of Siemens Building Technologies North West Europe, och Christina Lindbäck, hållbarhetschef på NCC. Mässan invigs även av Paul King, ordförande för World Green Building Councils europeiska nätverk.
– Vi är oerhört glada över att så många vill visa sig gröna på vår nya arena Ekobygg. Vi kan stolt presentera både branschens ledande aktörer och viktigaste profiler. Ekobygg är mötesplatsen för alla som tror på och vill vara med om det senaste vad gäller grönt och hållbart byggande, säger Karin Moberg, projektledare för Ekobygg.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.