- Jag är otroligt stolt över att få ta över rollen som kundansvarig för Niam. Mitt fokus framöver blir att ytterligare fördjupa samarbetet med Niam samt driva och vidareutveckla det förvaltade fastighetsbeståndet tillsammans med teamet, säger Victor Wettergren, tillträdande kundansvarig, Newsec Asset Management.
Victor Wettergren har varit inom Stronghold-koncernen sedan 2004 då han började på Niam. Sedan 2007 har Victor arbetat på Newsec Asset Management inom Niam-uppdraget som analys- och transaktionschef.
- Victor har lång erfarenhet och stor kunskap om Niam samt ett brett nationellt och internationellt kontaktnät inom fastighetsbranschen, vilket är viktiga faktorer i vår ambition att kontinuerligt skapa mervärde åt våra kunder, säger Mattias Johansson, Sverigechef för Newsec Asset Management.
Ekonomi/Finansiering Med sin nya modell för samägande mellan bostadsägare och investerare Etablerar sig nu Aparta i Sverige. Modellen ska göra det möjligt för bostadsägare att frigöra kapital från sin bostad. Satsningen i Sverige ses som en strategisk språngbräda för vidare expansion i Europa. – För investerare handlar det ju om att introducera en ny tillgångsklass som inte har varit tillgänglig i Sverige eller Europa tidigare, säger Katarina Liljestam Beyer, Apartas svenska landschef.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.