Image

Lindahl rekryterar från Setterwalls

Juridik Lindahl rekryterar fastighetsexperten Nils Larsson som senior counsel. Han kommer att vara verksam vid Lindahls Uppsalakontor.
Publicerad den 3 Maj 2016

- Vi är mycket glada att få Nils Larsson som ny medarbetare. Han är en viktig och värdefull förstärkning. Nils kommer bidra ytterligare till att vi kan ge alla våra klienter en affärsnyttig, rak och tydlig rådgivning, säger Gunnar Mattsson, managing partner på Lindahl i Uppsala.

Nils Larsson kommer närmast från Setterwalls, och har tidigare bland annat varit förbunds- och chefsjurist vid LRF och på andra advokatbyråer. Nils Larsson är en frekvent författare till juridisk litteratur samt föreläsare inom fastighetsrätt, främst om hyra, arrende, servitut och ledningsrätt samt äganderätt.

- Lindahls fastighetsgrupp är en av landets starkaste. Det känns väldigt spännande och utmanande att tillsammans med övriga kollegor på Lindahls sex kontor få vara med och bygga vidare på det starka erbjudandet till fastighetsbranschen, säger Nils Larsson.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Resultatet av AMF Fastigheters experiment med kontorslabbet

Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige