Tillträde och erläggande av första likvid sker under första kvartalet 2024. Slutlikvid erläggs under andra kvartalet 2026. Förvärvet kommer att redovisas inom affärssegment JM Bostad Stockholm under det första kvartalet 2024.
Fastigheten har en lagakraftvunnen detaljplan som bedöms medge utveckling av cirka 220 Svanen-märkta bostäder, varav 51 seniorbostäder i JMs dotterbolag Seniorgården AB. Produktionsstart av första etappen, som är Ture Torn, beräknas ske under första kvartalet 2024.
– Vi ser fram emot att arbeta vidare tillsammans med Sollentuna kommun och utveckla detta centralt belägna område. Ture Torn blir ett arkitektoniskt intressant landmärke och Sollentunas högsta hus, där bostäderna kommer bidra till att ytterligare stärka närmiljön och de fina värden som finns med närhet till vatten, grönområden och goda kommunikationer, säger Christina Lamminen, vd på AB Borätt och Seniorgården AB.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.