H&M öppnar under september en rad pop-up:er på utvalda platser i världen. I Stockholm har man valt Birger Jarlspassagen i Hufvudstadens kvarter mitt i shoppingdistriktet Bibliotekstan. Startskottet för lanseringen sker den 12 september och officiell öppning av pop-up i Birger Jarlspassagen sker den 16 september 2024.
Hufvudstadens nuvarande hyresgäst, krögarduon Adam & Albin, upplåter lokalerna till H&M medan de har stängt för renovering och utveckling av sitt nuvarande restaurangkoncept Misshumasshu.
Birger Jarlspassagen är Stockholms minsta och äldsta galleria som sträcker sig i Hufvudstadens lokaler i kvarteret Rännilen med ingångar från Smålandsgatan 10 och Birger Jarlsgatan 9. Passagen invigdes 1897 och är ritad av arkitekterna Ludvig Petersen och Ture Stenberg. Fastigheten har varit i Hufvudstadens ägo sedan 1963.
Bolag Olov Lindgren gör ett nytt förvärv i centrala Stockholm. Efter att ha adderat den 119:e fastigheten till portföljen berättar vd Frida Stannow Lind för Fastighetssverige om förvärvet och framtidsutsikterna för Kungsholmen samt hur och med vad man vill fortsätta växa i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.