Götenehus köper mark för radhusområde i Botkyrka

Götenehus köper mark för radhusbyggande i Botkyrka. Bild: Götenehus

Genom avtal med Peab har Götenehus förvärvat mark i kvarteret Flygstationen 1 i Rikstens friluftsstad i Tullinge, Botkyrka kommun. Här kommer 43 radhus och parhus i bostadsrättsform att byggas.

Rikstens friluftsstad utvecklas till en levande stadsdel som växer med cirka 100 bostäder per år med varierande boendeformer. Totalt kommer cirka 3 500 bostäder att byggas fram till år 2032. En av grundtankarna med det nya kvarteret är en starkare integrering med naturen vilket medför att kvarteret planeras med parhus och större trädgårdar längst ut mot väster. Här kommer Götenehus att bygga rad- och parhus i två plan mellan 106–130 kvm. I den östra delen av kvarteret som angränsar till Vandrarvägen planeras stadsradhus i två plan om 106 kvadratmeter med uppdelade huskroppar och parkering emellan. Mitt i kvarteret planeras en gång och cykelväg som knyter ihop kvarteret med ”smitvägar” ut till naturen.

– Vi är oerhört stolta över att få vara en del av den fortsatta utvecklingen och expansionen av Rikstens friluftsstad. Våra bostäder får direkt närhet till naturmark med sluttningar och ett böljande landskap säger Tobias Lorentzon, affärsutvecklingschef på Götenehus.

– Vi ser en stor efterfrågan på radhus och parhus och tror att många som bor i lägenhet i området vill ta steget till ett större boende, fortsätter Lorentzon.

Säljstart är planerad till hösten 2022.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer