Image

Flera uthyrningar för Hufvudstaden i Femmanhuset

Uthyrning Hufvudstaden har sedan sommaren tecknat både förlängda och nya hyresavtal i Femmanhuset, om sammanlagt 7 000 kvadratmeter.
Publicerad den 2 November 2015
Daniel Massot Bild: Hufvudstaden
Daniel Massot

Hufvudstaden har tecknat nya avtal med Alektum Group AB, Albis Plastic Scandinavia AB, Rabbalshede Kraft AB, Västra Götalandsregionen och SPP Pension & Försäkring AB.

Runt årsskiftet flyttar även Unionen in i sina nya aktivitetsbaserade lokaler.

- Den stora efterfrågan av kontorslokaler i Femmanhuset är tydlig och vi har för närvarande inga vakanta kontorsytor i fastigheten. Det pågår ständigt en modernisering av lokalerna efter kundernas behov. Vi är glada över att befintliga hyresgäster väljer att stanna kvar, samtidigt som vi såklart välkomnar våra nya hyresgäster och hoppas att de också ska trivas hos oss, säger Daniel Massot, affärsområdeschef för Hufvudstaden i Göteborg.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Thedéen: "Hushållen ska inte hoppas på fler räntesänkningar"

Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige