Image
Elias Georgiadis, vd för Stenhus.
Elias Georgiadis, vd för Stenhus. Bild: Stenhus

Efter avhoppet – Stenhus kommenterar styrelseförändringen

Bolag Under onsdagen meddelade Stenhus att styrelseledamoten Öresunds representant Anders Wennberg väljer att lämna styrelsen med omedelbar verkan. Nu kommenterar bolaget förändringen.
Publicerad den 10 April 2025

Stenhus Fastigheter äger och förvaltar kommersiella och offentliga fastigheter med fokus på storstadsområden och tillväxtorter. Styrelsen i Stenhus Fastigheter utvärderar kontinuerligt olika strategiska möjligheter för att utveckla verksamheten och öka bolagets intjäningsförmåga.

Vid ett styrelsemöte den 8 april utvärderade styrelsen två möjliga transaktioner. Transaktionerna var av icke-närstående karaktär och geografiskt belägna utanför bolagets normala fokusområde. I samband detta valde en representant i styrelsen att lämna sitt uppdrag. Styrelsen har valt att för närvarande inte gå vidare med att utvärdera de transaktioner som föranledde diskussionen.

- Redaktionen
red@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Resultatet av AMF Fastigheters experiment med kontorslabbet

Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige