Catella rekryterar team från Carnegie

– Vi känner en ökad efterfrågan i uppdrag mot kapitalmarknaden och våra nyrekryteringar gör oss ännu vassare inom detta område, säger Lennart Schuss, vd för Catella Advisory Sweden med ansvar för Catellas svenska rådgivningsverksamhet.

Inom Catella Corporate Finance är det större affärsmöjligheter avseende fastighetsrelaterade kapitalmarknadstransaktioner i Norden samt en ambition att expandera verksamheten inom övrig strukturerad finansiering som ligger till grund för följande nyanställningar:

* Per Johannes, 48 år, har anställts som senior rådgivare i kapitalmarknadsgruppen. Per Johannes har 19 års erfarenhet av corporate finance från bland annat Handelsbanken, Alfred Berg och Carnegie. Per kommer närmast från Carnegie där han har arbetat sedan år 2000, främst med publika transaktioner och då varit engagerad i flera stora noteringsprocesser och M&A-uppdrag.

* Magnus Jönsson, 39 år, har anställts som rådgivare/chefsjurist inom kapitalmarknadsgruppen. Magnus Jönsson har tolv års erfarenhet av corporate finance från bland annat Enskilda, Sullivan & Cromwell och Carnegie. Magnus kommer närmast från Carnegie där han har arbetat sedan 2001 och har sedan 2006 verkat som chefsjurist på Carnegies Investment Banking avdelning. Magnus Jönsson har lång erfarenhet av rådgivning vid publika och privatförhandlade företagsförvärv eller försäljningar, börsintroduktioner, olika former av kapitalanskaffningar samt privatiseringar och omstruktureringar av olika slag.

* Peter Bergmann-Stumpp, 38 år, har anställts som rådgivare i kapitalmarknadsgruppen. Peter Bergmann-Stumpp har elva års erfarenhet av corporate finance från bland annat ABB Financial Services och Carnegie. Peter kommer närmast från Carnegie där han arbetat sedan 2000, främst med publika transaktioner med inriktning på kapitalstrukturfrågor i form av till exempel kapitalanskaffning, omstruktureringar och inlösen inte minst med inriktning på fastighetssektorn. Peter Bergmann-Stumpp har bred erfarenhet av olika former av strukturerade finansieringslösningar.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer