Stockholms stads stadsbyggnadsnämnd har godkänt Stockholms studentbostäders detaljplan som möjliggör 187 nya efterfrågade studentbostäder i ett attraktivt läge.
- Efter fler års detaljplanearbete känns det mycket bra att nu kunna påbörja planeringen för byggandet av dessa studentbostäder, säger Ingrid Gyllfors, vd för Stockholms studentbostäder.
Stockholm studentbostäder har sedan 2010 tillsammans med Stockholms stads stadsbyggnadskontor arbetat med framtagandet av en ny detaljplan. Syftet är att möjliggöra en komplettering av befintlig bebyggelse vid Simrishamnsvägen och Understenvägen i Björkhagen med cirka 190 studentlägenheter.
- Gestaltning av fastigheten ska bygga vidare på bebyggelsestrukturen i Björkhagen med lamellhus i dalen och punkthus på höjden med natur nära inpå bebyggelsen, säger Mattias Carrass, Projekt- och affärsutvecklingsansvarig Stockholms studentbostäder.
Efter antagandet av detaljplanen går projektet nu vidare in i bygglovsfasen.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.