Skavsta rekryterar nytt i toppen

Stockholm Skavsta Airports nya flygplats-vd Brett Weihart (t.v i bild) och Explore Skavstas nya Chef för Fastighetsförädling Daniel Christensen (t.h). Bild: Arlandastad Group

Skavsta stärker organisationen med Brett Weihart som ny vd för Stockholm Skavsta Airport och Daniel Christensen som chef för fastighetsförädlingen i Explore Skavsta. De båda tillträder sina nya roller under augusti 2024.

Brett Weihart har över 20 års erfarenhet och kunskap av ledarskap och kommersiell utveckling inom svenska som internationella flygplatser. Han har bland annat startat upp Scandinavian Mountains Airport. Brett har i sin nuvarande roll som vd för Regional Airport Partners varit med och stöttat, samt stöttar, ett tjugotal nordiska regionala flygplatser med fokus främst på den kommersiella utvecklingen.

Daniel Christensen har även han över 20 års erfarenhet från olika ledarroller och har arbetat med alla de ansvarsområden som den nya rollen som chef för fastighetsförädling innebär. Daniel kommer senast från en tjänst som vd för Qarlbo Property och 3E Entertainment.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer