Ny ledning i SBC Mark efter 100 miljonerstapp

Styrelsen i SBC Mark AB och dess vd Leif Ågren har konstaterat att man har olika syn på bolagets projektstyrning och ledningsfunktioner. Som en konsekvens av detta har parterna enats om att gå skilda vägar och om att Leif Ågrens anställning upphör.

Erik Hallgren blir tillförordnad vice vd i SBC Mark, samtidigt som han fortsätter i sin nuvarande roll som bostadschef för region Väst/Syd inom SBC Mark.

Bakgrunden är oväntade kostnadsökningar på cirka 95 miljoner kronor i samband med byggandet av bostadsprojektet Eolshäll.

Den bristande ekonomiska uppföljningen och styrningen av projektet i Eolshäll identifierades i samband med en förnyad bedömning av projektresultatet under första kvartalet i år. SBC genomför tillsammans med revisorerna en översyn av bolagets system för projektstyrning för att undvika att något liknande ska hända igen. Ledningsförändringen genomförs som en direkt konsekvens av detta arbete.

Utöver de 95 miljoner kronor som tidigare rapporterats belasta första kvartalet har ytterligare 16 miljoner kronor reserverats för utrednings- och avvecklingskostnader.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer