NCC bygger bilverkstad i Nässjö

NCC bygger en ny bilverkstad åt Atteviks i Nässjö. Bild: NCC.

NCC bygger en större och modernare bilverkstad samt ett showroom för nya Volkswagen åt Atteviks Personvagnar i Nässjö för 86 miljoner kronor. Flytten från ett trångt 50-talshus ger verkstaden nästan fördubblad kapacitet.

– Vi bygger det nya Atteviks i östra Nässjö där de större trafikstråken går. För kunderna är Sörängsrondellen mer lättillgänglig med mer service och handel runtomkring än tidigare, säger Martin Suurkuusk, affärschef, NCC Construction, region Syd.

Total blir lokalerna över 7 000 kvadratmeter, mot dagens 4 500 kvadratmeter.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer