M: Gräv ner Centralbron

Joakim Larsson (M). Bild: Peter Knutson.

På söndag den 3 september är det 50 år sedan vi gick över till högertrafik i Sverige. Det är samtidigt 50 år sedan Centralbron invigdes. I samband med detta lanserar Stockholmsmoderaterna förslaget att gräva ner Centralbron.

För att klara Stockholms framtida utveckling behöver vi lära av misstagen som begicks under modernismens framfart i city under mitten av förra seklet. De omfattande rivningarna och betongkulturen med brutala trafikleder mitt i city skapade sår i staden. Det är nu hög tid att gräva ned Centralbron och bana väg för ett modernt och hållbart city, menar Moderaterna.

– Efter alla dessa år är såväl Centralbrons konstruktion som modernismens ideologiska betongbrutalism uttjänta. Stadsplaneringen under mitten av förra seklet tog avstamp i massbilismen och en medveten fysisk segregation av människor. På denna sida millennieskiftet måste vi alla stå upp för att den tiden är förbi. Att gräva ned den del av Centralbron som hanterar biltrafiken vore ett bra första steg, säger oppositionsborgarrådet i Stockholms stad Joakim Larsson (M).

– Betong och motorväg dominerar där istället för Stockholms vattenlinje som skulle kunna framträda. Att gräva ned Centralbron är tillsammans med vårt förslag om en ny stadsdel med 10 000 bostäder på Loudden ett exempel på hur vi bygger ett modernt och hållbart Stockholm för framtiden. Vårt förslag för Centralbron innebär att ytor för nya bostäder längs Klara Strand frigörs och att Riddarholmskanalen åter kan öppnas upp, säger Joakim Larsson.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer