Gladsheim värvar fastighetschef från Castellum

Gladsheim Fastigheter anställer Linda Forsberg Hansson som ny fastighetschef. Hon tillträder tjänsten i mars 2022 och kommer ansvara för samtliga fastigheter och utveckling av beståndet.

Linda Forsberg Hansson, med gedigen erfarenhet inom fastighetsförvaltning, kommer närmast från Castellum där hon har arbetat som kommersiell förvaltare. Hon har tidigare också arbetat under många år på Akelius Fastigheter där hon ansvarade för ett bestånd om 1 800 lägenheter till ett värde av fyra miljarder. Hon har tidigare även arbetat som regioncontroller på JM Entreprenad.

– Gladsheim har under det senaste halvåret vuxit till ett bestånd överstigande två miljarder i värde och närmare 1 700 lägenheter. Med ett större bestånd är det nu också ett naturligt steg att ta in en fastighetschef med ett övergripande ansvar för hela beståndets utveckling. Med Lindas kunnande, professionalism och hennes erfarenheter från både Castellum, JM och Akelius kommer hon att kunna bidra till Gladsheims fortsatta tillväxtresa och värdeutveckling på ett fantastiskt sätt, säger David Dahlgren, vd, Gladsheim Fastigheter.

– Gladsheim har imponerat genom att på kort tid uppnå ett totalt bestånd till ett värde överstigande två miljarder. Att nu få ansluta till teamet och bidra med mina tidigare erfarenheter för att öka beståndets lönsamhet, driva värdeutveckling och skapa attraktiva boenden på Gladsheims fortsatta tillväxtresa ska bli väldigt roligt, säger Linda Forsberg Hansson.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer