GE Capital Real Estate hyr ut 1 207 kvadratmeter i fastigheten Älvkvarnen 1 i Trollhättan till Västra Götalandsregionen.
Västra Götalandsregionen har tecknat ett tioårigt avtal och flyttade in i sina nya lokaler den 1 januari 2012. Landstinget kommer att förlägga primärvårdens rehabilitering (arbetsterapi och sjukgymnastik) samt ett multimodalt rehabteam i fastigheten. GE Capital Real Estate har anpassat ytorna till den nya hyresgästens behov.
– Vi har i flera år sökt ändamålsenliga lokaler för den här verksamheten och vi är glada över att nu kunna flytta in i dessa lokaler som infriar våra behov säger Pia Andersson, enhetschef och Birgitta Fridéhn, arbetsterapeut på Västra Götalandsregionen.
– Det är mycket glädjande att vi har kunnat möta Västra Götalandsregionens behov och vi hälsar dem varmt välkomna till fastigheten och som kund hos oss, säger Johan Wästlund, vd för GE Capital Real Estate i Norden.
Älvkvarnen 1 har en total uthyrningsbar yta på cirka 2 200 kvadratmeter.