Fullt uthyrt i Front Lindholmen

Front Lindholmen. Bild: Newsec

Newsec har tecknat ett hyresavtal med CEVT om 4 700 kvadratmeter i Front Lindholmen – det gamla Semconhuset – i Göteborg, som därmed är fullt uthyrt.

Newsec förvaltar fastigheten på uppdrag av HVB Immobilien AG. CEVT flyttar in i september.

China-Euro Vehicle Technology (CEVT) är ett gemensamt ingenjörs- och utvecklingscentrum för framtida bilar i C-segmentet som tillgodoser behoven hos både Volvo Personvagnar och Geely Auto. Företaget grundades 2013 och är ett helägt dotterbolag till Zhejiang Geely Holding Group.

– Det är mycket glädjande att kunna välkomna CEVT till Front Lindholmen. Fastigheten genomgår för tillfället ett flertal ombyggnationer som kommer att skapa mer kontorsyta, bland annat genom att lägga nya bjälklag i ljusgårdarna, allt för att möta CEVT:s behov, säger Gustav Dahlfors, fastighetschef på Newsec Asset Management.

Front Lindholmen har en total yta om cirka 12 000 kvadratmeter och ligger intill vattnet på Theres Svenssons Gata 15 i Göteborg. Uthyrningen till CEVT innefattar såväl kontors- och konferenslokaler som lager, serverrum samt utomhus- och garageparkering.

– Vi har länge varit i ett behov av mer lokalyta som vi kan växa i. Delar av vår verksamhet sitter idag i ett grannhus till Front Lindholmen, vilket gjorde området mycket attraktivt för oss. Newsec hade dessutom möjlighet att tillgodose våra behov med ett flertal kreativa lösningar, vilket gjorde lokalerna perfekta för oss, säger Johan Hultstam, inköpsansvarig, CEVT.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer